Praćenje tjelesnih simptoma MS-a

Kada govorimo o tjelesnim simptomima MS-a mislimo na simptome koji nisu emocionalne tegobe ili problemi s kognicijom [poveznica na definiciju pojma 'kognicija' u rječniku] (razmišljanjem i pamćenjem). Ovdje možete pronaći neke primjere tjelesnih simptoma koji se mogu javiti kod osoba s MS-om. Vaš liječnik ili medicinska sestra specijalizirana za MS bilježit će kako se ti simptomi mijenjaju tijekom vremena, što će im pomoći pri donošenju odluke o tome treba li predložiti nove oblike liječenja za MS, kao što je terapija za usporavanje progresije MS-a ili za liječenje simptoma.
- Ukratko
-
Važno je redovito odlaziti na preglede kod liječnika ili medicinske sestre specijalizirane za MS, kako bi oni mogli pratiti vaše simptome i provjeriti pogoršavaju li se.
- Osim što će dobiti uvid u stanje vašeg mozga, moći će vidjeti i koliko dobro vaša terapija djeluje.
- Vi ste tu pravi stručnjak za MS i stoga je vaš doprinos ključan pri tim pregledima.
- Vaš liječnik ili medicinska sestra specijalizirana za MS pitat će vas o vašem svakodnevnom životu, o tome kako se osjećate i o svim simptomima koje možda imate. Također će provjeriti vaše reflekse te ocijeniti vašu pokretljivost, govor, vid i razmišljanje, a pitat će vas i kako se osjećate.
- Zapamtite – budete iskreni. Nemojte se bojati reći kako se doista osjećate i razgovarati o svemu što vas možda zabrinjava.
- Praćenje vaše pokretljivosti
-
Neke osobe s MS-om mogu imati poteškoća s hodanjem zbog stvari kao što su problemi s ravnotežom, mišićna slabost ili nevoljno drhtanje. Ti se simptomi mogu pojaviti i zatim nestati, ali se vremenom mogu i pogoršati. Vaš liječnik ili medicinska sestra specijalizirana za MS pratit će te probleme kako bi vidjeli pogoršavaju li se i utvrdili djeluje li terapija kojom se liječite.
Za potrebe toga liječnici i medicinske sestre specijalizirane za MS koriste mjerila za ocjenu problema s pokretljivošću i bilježe dobivene rezultate. Najčešće se služe proširenom ljestvicom za ocjenu statusa onesposobljenosti (engl. Expanded Disability Status Scale, EDSS), koja im omogućuje da ocijene progresiju MS-a mjerenjem vaše sposobnost izvršavanja određenih aktivnosti kao što je sposobnost da prehodate određenu udaljenost. Vaš liječnik ili medicinska sestra specijalizirana za MS možda će provesti i fizikalni pregled te vas pitati kako se osjećate i što možete raditi.
EDSS je ljestvica od 0 do 10. Rezultat 0 ukazuje na zdravu osobu koja funkcionira normalno, dok viši rezultat predstavlja veće oštećenje i onesposobljenost:
Iako ova ljestvica može izgledati zabrinjavajuće jer prikazuje sve razine onesposobljenosti, većina osoba uz odgovarajuće liječenje neće nikada postići najviše rezultate povezane s uznapredovalom multiplom sklerozom.
Vaš će EDSS rezultat vjerojatno pratiti liječnik ili medicinska sestra specijalizirana za MS, ali možete ga i sami izračunati, pratiti i protumačiti u manje od 10 minuta uz pomoć ovog praktičnog alata koji je dostupan na internetu.
- Praćenje funkcije ruku i šaka
-
EDSS ljestvica trenutno se najčešće koristi za ocjenu onesposobljenost donjih ekstremiteta. Međutim, postoji i test pod nazivom 9 HPT (9 Hole Peg Test), kojim se ocjenjuje funkcija gornjih ekstremiteta.
Njime se određuje koliko dobro možete koristiti dominantnu i nedominantnu ruku za izvođenje određenog zadatka. Test je prilično jednostavan i traje približno 10 minuta. Zdravstveni radnik mjerit će koliko vam je potrebno da podignete 9 klinova, stavite ih u 9 otvora i ponovo izvadite.
Kao i kod EDSS-a, vaš liječnik ili medicinska sestra specijalizirana za MS bilježit će dobivene rezultate da bi pratili kako vam se simptomi mijenjaju i ocijenili koliko vam je dobro MS kontroliran.
- Praćenje simptoma MS-a
-
Zapamtite, vi najbolje znate kako se osjećate. Međutim, teško je svjesno pratiti kako se simptomi MS-a mijenjaju tijekom vremena ili čak tijekom dana. Zato je dobra ideja bilježiti sve simptome, jer će to i vama i vašem liječniku ili medicinskoj sestri specijaliziranoj za MS pomoći da pažljivije pratite MS. Bilo bi dobro da zapišete simptome koji se pojave i njihove moguće uzroke, kao što su lijekovi. To može pomoći vašem liječniku ili medicinskoj sestri specijaliziranoj za MS da utvrde uzrokuje li vaše simptome multipla skleroza, liječenje ili nešto treće.
-
Korisne poveznice
-
-
Giovannoni G et al. 2017. Brain health: time matters in multiple sclerosis. Dostupno na: www.msbrainhealth.org/report. Posljednji pristup: listopad 2017.
-
Neurological exam. Dostupno na: https://multiplesclerosis.net/diagnosis/nerurological-exam/. Posljednji pristup: listopad 2017.
-
Expanded Disability Status Scale (EDSS). Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/expanded-disability-status-scale-edss. Posljednji pristup: listopad 2017.
-
Test 9-Hole peg (9-HPT). Dostupno na: http://www.nationalmssociety.org/For-Professionals/Researchers/Resources-for-Researchers/Clinical-Study-Measures/9-Hole-Peg-Test-(9-HPT). Posljednji pristup: listopad 2017.
-