Rječnik

- Imunosni sustav
-
Sustav u tijelu koji raspoznaje sve što je strano za tijelo te ga štiti od infekcija i stranih tvari.
- Kognicija
-
Izraz 'kognicija' odnosi se na procese koji su uključeni u spoznavanje, učenje i razumijevanje. Ti procesi uključuju pamćenje, razmišljanje, obrađivanje informacija, pozornost i koncentraciju.
- Kognitivno bihevioralna terapija (KBT)
-
Radi se o jednoj vrsti terapije razgovorom, koja može pridonijeti kontroliranju problema tako što vam pomaže shvatiti i promijeniti način na koji razmišljate i ponašate se. Može vam pomoći kod problema kao što su tjeskoba i depresija.
- Kortikosteroidi
-
Lijekovi koji se koriste za liječenje različitih bolesti. Mogu pomoći smanjiti upalu i suzbiti djelovanje imunosnog sustava.
- Kralježnična moždina
-
Živčana vlakna i tkivo koji se nalaze u kralježnici i povezuju gotovo sve dijelove tijela s mozgom. Kralježnična moždina dio je središnjeg živčanog sustava.
- Kronično
-
Koje traje dugo ili se neprekidno vraća. Multipla skleroza (MS) kronična je bolest. Drugi primjeri kroničnih bolesti uključuju kardiovaskularne bolesti i šećernu bolest.
- Lezije
-
Lezija (poznata i kao plak) područje je u središnjem živčanom sustavu u kojem je MS uzrokovao oštećenje ili ožiljke. Naziv 'skleroza' dolazi od riječi koja znači 'ožiljak'. Lezije izgledaju kao bijele mrlje na MR snimku.
Lezije uzrokuje upala do koje dolazi kada imunosni sustav napada mijelin.
- Mijelin (mijelinska ovojnica)
-
Zaštitni omotač oko živčanih vlakana u središnjem živčanom sustavu (SŽS), koji kod MS-a imunosni sustav greškom napada i tako uzrokuje upalu.
- Multipla skleroza
-
Kroničan autoimuni poremećaj koji zahvaća središnji živčani sustav (SŽS). Kod multiple skleroze dolazi do upale koja napada mijelin i zaustavlja i/ili ograničava prijenos signala iz živaca.
- Optički neuritis
-
Stanje do kojeg dolazi kada se vidni živac upali, što može dovesti do simptoma poput zamagljenog vida ili crne točke u središtu vidnog polja, tamnijeg ili ispranog izgleda boja, bljeskova svjetlosti pri pokretima očiju te boli, osobito pri pokretima očiju.
- Oslikavanje magnetskom rezonancijom (MR)
-
Kod oslikavanja magnetskom rezonancijom (MR) koriste se magnetska polja i radijski valovi za izradu detaljnih slika organa i tkiva u tijelu. MR snimci mozga i leđne moždine pomažu dijagnosticirati multiplu sklerozu.
- Relaps
-
Naziv za pojavu novih simptoma relapsno-remitirajućeg MS-a (RRMS) ili povratak starih simptoma u istom ili drugom dijelu tijela tijekom razdoblja od 24 sata ili dulje. Drugi nazivi za relapse su razbuktavanje bolesti, egzacerbacije, napadaji, pogoršanje, akutne epizode ili klinički događaji.
- Remijelinizacija
-
Obnova uništenog ili oštećenog mijelina. Nemogućnost obnove mijelina i izgubljenih živčanih stanica može uzrokovati onesposobljenost.
- Remisija
-
Kada se osoba s MS-om djelomično ili potpuno oporavi od relapsa ili kada u određenom razdoblju ima svega nekoliko ili nijedan simptom MS-a.
- Savjetovanje
-
Jedna vrsta terapije razgovorom – sa svojim terapeutom možete u povjerenju razgovarati o svojim osjećanjima, a on vam može predložiti načine nošenja s određenim problemima kao što je tjeskoba.
- Središnji živčani sustav (SŽS)
-
Središnji živčani sustav prima, obrađuje i pohranjuje informacije iz perifernih živaca te šalje poruke koje govore tijelu kako reagirati. Sastoji se od mozga i leđne moždine, a smješten je unutar lubanje i kralježnice.
- Tjeskoba
-
Stalna zabrinutost zbog većih ili manjih problema, koja ometa svakodnevne aktivnosti poput posla, škole ili sna. Tjeskoba može negativno utjecati na odnose s drugima i uživanje u životu, ali može se kontrolirati promjenama u načinu života, savjetovanjem i/ili liječenjem.
- Upala
-
Upala je obično način na koji tijelo reagira na ozljedu ili infekciju. Upala je jedan od načina na koji se tijelo bori protiv stranih tvari poput bakterija i virusa, a pritom uklanja i sve stanice koje već odumiru. No, ako se upala razvije onda kad ne bi trebala, može uzrokovati oštećenje, kao što je slučaj kod MS-a.
- Vidni živac
-
Živac koji prenosi slike od mrežnice do mozga.
- Korisne poveznice
-
- Anxiety. Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/anxiety. Posljednji pristup: listopad 2017.
- CNS. Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/central-nervous-system-cns. Posljednji pristup: listopad 2017.
- About MS. Dostupno na: https://www.mssociety.org.uk/what-is-ms/information-about-ms/about-ms. Posljednji pristup: listopad 2017.
- Glossary (cognition). Dostupno na: http://www.apa.org/research/action/glossary.aspx?tab=3. Posljednji pristup: listopad 2017.
- Types of talking therapies. Dostupno na: https://www.alzheimers.org.uk/download/downloads/id/3419/talking_therapies_including_counselling_psychotherapy_and_cbt.pdf. Posljednji pristup: listopad 2017.
- Relapse. Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/relapse. Posljednji pristup: listopad 2017.
- Immune system. Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/immune-system. Posljednji pristup: listopad 2017.
- Lesions. Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/lesion. Posljednji pristup: listopad 2017.
- MRI and MS 7 things you need to know. Dostupno na: Posljednji pristup: listopad 2017.
- Tests for MS. Dostupno na: https://www.mssociety.org.uk/what-is-ms/information-about-ms/diagnosis/tests-for-ms Posljednji pristup: listopad 2017.
- Optic neuritis. Dostupno na: https://www.mstrust.org.uk/a-z/optic-neuritis. Posljednji pristup: listopad 2017.